Proč na dobrém projektovém manažerovi záleží

9/14/2021
6 minutes
Jakub Zaťovič

Projektový manažer – ten, jehož hodiny jsou v rozpočtu vždy rozporovány. Ten, kdo ví o všem příliš málo, ale říká ostatním, co mají dělat. Ten, kdo irituje celý tým vyptáváním se „kdy už to bude“.

Ale také ten, od něhož se očekává, že projekt hladce povede do zdárného konce a poradí si i s dírami v rozpočtu a chybějícími zdroji. I takový bývá – bohužel pořád ještě příliš často – pohled na práci projekťáka. Ve skutečnosti je ale zručný lídr klíčovým faktorem úspěchu. Proč byste měli mít na palubě skvělého manažera?


Protože členové vašeho týmu chtějí být vedeni

Ať už jde o architekty, softwarové inženýry nebo kreativce, určitě máte ve svém týmu skvělé lidi. Aby ale podali svůj nejlepší výkon, potřebují jasně chápat své povinnosti, mít přesně rozvrženou pracovní dobu a jako tým věřit společnému cíli. Pokud se projekťákovi nezdaří to všechno zajistit, dost možná se stane jedno ze dvou následujících:

  • Skončíte s rozmrzelou partičkou frustrovaných talentů, kteří získají k projektu – a byť to neradi říkáme, i k vám – akorát odpor. Jen velmi těžko si poté vybudujete do budoucích projektů důvěru a respekt toho samého či jiného týmu.
  • Nebo budou lidi dělat to, co je baví, což sice zní dobře, ale má to háček – tým je jedno tělo a pokud levá ruka neví, co dělá pravá, výsledný pohyb může působit dosti rozporuplně. Třeba dostanete na stůl úžasně kreativní návrh od vašeho ideamakera, ale pokud jeho provedení do reality stojí třikrát víc času a peněz, jak je s klientem schválený timing a budget, v jistém okamihu to pořádně zaškrípe.

Dobrý lídr je proto mozkem projektu a projekt drží pevně v rukou od samého začátku – už když alokuje zdroje a vytváří první myšlenkovou mapu. Díky takému projektovému manažerovi pak dodáte vašemu klientovi finální dílo, na které můžete být hrdí.

 

„Perfektní organizace a chytře cílená motivace. Tak vede

skvělý manažer tým profesionálů ke společnému cíli.“

 

Protože někdo potřebuje dostat chaos pod kontrolou

Projekty jsou chaotické a je to tak v pořádku. Problém ovšem začíná, když chaos přejde do dezorganizace a zmatků. Přesně tehdy lehce poznáte, kdo je průměrný a kdo skvělý projektový manažer. Kvalitní projekťák se na rozsah prací dívá z hlediska času a zdrojů (pomocí Ganttova diagramu), vždy sleduje a porovnává skutečné a plánované výdaje (díky rozpočtovým nástrojům) a – zejména u velkých projektů s mnoha zdroji – monitoruje rizika. V krušných chvílích vás ujistí, že má skvělý plán, proveditelný na základě dat.

 

„Chaos neovládnete zvýšeným hlasem, ale

proveditelným plánem, ve který váš tým uvěří.“

 

Protože nástroj pro projektové řízení by vám měl práci ulehčovat, a ne stěžovat

Taky se občas ptáte, zda skutečně používáte ten nejsprávnější nástroj pro řízení projektů? Průměrní projektoví manažeři považují za pohodlnější zůstat u „starého dobrého softwaru“ a opakovat stejné chyby. Někteří třeba přijdou s přidáním jednoho, dvou či tří dalších nástrojů – jenomže využívání více nástrojů pro komunikaci na jednom projektu lidi netěší a navíc to vede k rozptylování. Pokud ale nad projektem drží ruku kvalitní projektový manažer, navrhne pro vás all-in-one software, který lze přizpůsobit velikosti a potřebám vašeho byznysu. Přejít na jiný software možná nezní úplně lákavě, ale se skvělým supportem se není čeho bát.


„Přišel váš projekťák s nápadem přejít na all-in-one projektový

software? Buďte rádi – ve firmě máte zaníceného partnera.“


Protože soft skills jsou jenom půl cesty k úspěchu

Na webu se o důležitosti „soft“ dovedností při řízení lidí a projektů napsalo hodně. A s většinou souhlasíme – projektový manažer by vskutku měl být skvělý diplomat, komunikátor a empatický člověk. Je tady však ještě jedna nevyhnutelnost. Kromě soft skills by měl stoprocentně ovládat také nástroje projektového řízení. Vynikající agilní projekťák by měl mít jasno v tom:

  • Jak přizpůsobit samotný software jeho/její potřebám


„Ovládání osvědčených funkcí projektového

řízení je pro mnohé manažery stále výzvou.“


Shrnutí

Investujte do (rozvoje) svých projektových manažerů. Jakmile vám „vyroste“ skvělý projekťák, sám přijde s nápady, jak zefektivnit váš workflow a inspirovat týmy a taky udělá víc pro to, aby vašim klientům přinesl ty nejlepší výsledky. Poskytněte svým talentům dostatečný prostor na růst, a místo několika aplikací či nástrojů jim zabezpečte all-in-one nástroj pro řízení projektů.

Plně vybavený software pro moderního projektového manažera? Easy.

Mějte všechny důležité nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.