Jak správně vyvážit plánování a tvořivost v projektovém řízení

5/1/2017
4 minutes
Sabina Makhmudová

Je plánování překážkou v tvořivosti? Co má vůbec kreativita společného s plánováním? Chcete-li být efektivní projektový manažer, budete muset zlepšit své dovednosti v oblasti řešení problémů, jinak úspěchu se svým projektem nedosáhnete.

Můžete se ptát sami sebe – brání plánování tvořivosti? Má kreativita něco společného s plánováním? Chcete-li být dobrým projektovým manažerem, zapojte svou kreativitu do řešení problémů, což vám pomůže nejen překonat překážky, ale i rozvíjet mezilidské vztahy.

Ty vám následně pomohou dosáhnout úspěchu s vaším projektem. Ale co se stane, když máte jen jedno bez druhého?


Tvořivost bez plánování

Soustředění se pouze na kreativitu bez plánování či nevykonávání jakékoli formy kontroly brzdí váš plán špatně definovanými požadavky a rozsahem. Fungovat to snad může jen tehdy, pokud úkoly a milníky uvedené ve vašem plánu nemají přidělené žádné časové odhady.

Vynechání plánu či jeho nevyužití ke sledování pokroku odstraní jakoukoli předvídatelnost v otázce dokončení projektu.

Ztrácíte tak příležitost posoudit riziko zpoždění oproti harmonogramu právě proto, že je definován tak neurčitě. Výsledkem bude projekt, který přesahuje rozpočet a není doručen včas. Zúčastněné strany budou zklamány a s největší pravděpodobností budou ztraceny i očekávané příjmy.


Plánování bez tvořivosti

Máte-li již nějakou šablonu projektového plánu, zkuste ji bez úprav aplikovat na své projekty. Easy Gantt vám nabídne pěkný přehled o vztahu mezi úkoly a časovou osou. Žádný zákazník však není stejný, a proto ani projektové plány nelze použít s libovolným klientem.

Jak bude váš plán postupovat, narazíte na různé problémy, neboť nebude přesně odrážet situaci vašeho zákazníka. Protože každý zákazník je jedinečný, také váš plán musí být upraven jedinečným způsobem tak, aby vyhovoval potřebám jednotlivých klientů.

Plánování bez kreativity vám nicméně neumožňuje přijít s těmito jedinečnými řešeními, neboť byste nedokázali vyřešit problémy, s nimiž se setkáte při vytváření plánu.

Bez správného využívání svého talentu tvořivosti ztrácíte klíčový zdroj inovací, bez něhož nemůžete tvořit nápady a ztrácíte schopnost vylepšit procesy nebo strategie v prostředí projektu.


Tvořivost a plánování společně

Jedinou cestou, jak se vyhnout zmíněným úskalím je nechat kreativitu a plánování fungovat společně. Od počáteční plánovací fáze až po získávání praktických zkušeností se tyto nástroje používají k vytváření nápadů a řešení problémů.

Být tvůrčí znamená kombinovat a využívat tyto nápady k řešení náročných projektových záležitostí, ať už jde o konfliktní úkoly v rozvrhu nebo zpoždění způsobené na straně zákazníka.

Balancování mezi tvořivostí a plánováním pomáhá rozvíjet vůdčí a mezilidské dovednosti, a zároveň učí překonávat překážky. Vedení projektového týmu prostřednictvím náročných výzev vás povzbudí k lepším výkonům.

Existuje mnoho nástrojů kreativity použitelných k řízení projektů, jako je myšlenková mapa, brainstorming nebo SWOT analýza. Tyto nástroje podněcují užitečné a relevantní myšlenky bez ohledu na to, v jaké fázi projektového životního cyklu se právě nacházíte.

Například v počáteční fázi můžete použít techniky brainstormingu, které vám pomohou vytvořit strukturu rozpadu práce. Jen tvořivá mysl vám umožní nekonfliktně vyřešit pozdní dodávky a posunout priority.

Využití synergie vytvořené z kreativity a plánování povede k úspěchu projektu. Jako vůdce týmu používejte kreativní techniky a povzbuzujte svůj tým, aby je využíval k překonání překážek.

Plně vybavený software pro moderního projektového manažera? Easy.

Mějte všechny důležité nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.