Trojice základních metodických přístupů pro úspěšné řízení projektů

10/20/2020
4 minutes
Adéla Sýkorová

Existuje řada přístupů k project managementu, mezi kterými můžete volit. Nežeňte se však za tím, co se právě zdá módní. Namísto toho si dokonale osvojte již prověřené metodologie.

Před začátkem vašeho příštího projektu doporučujeme vyvarovat se brouzdání po internetu nebo listování novými učebnicemi s dalšími zaručeně revolučními postupy. Pro úspěšné projektové řízení stačí, když se budete soustředit na následující prověřené metodiky.


Vodopádový model

Stáří tohoto přístupu navzdory, chronologicky orientovaný vodopád v mnoha situacích stále nabízí řadu výhod. Nakonec nesmíme zapomínat, že tato metoda stačila NASA k tomu, aby dostala člověka na Měsíc a zpět.

Jak tedy napovídá už jeho název, tento model je vhodný pro projekty, kde je jistá posloupnost jednotlivých fází, kdy jedna část musí být dokončena, než začne další a pracuje se při tom s velkým množstvím dokumentace nebo požadavků, které musí být splněny.

Pro řádnou správu projektů v tomto modelu je vám pak k dispozici metoda kritické cesty a její neodmyslitelná součást, Ganttův diagram.


Agilní řízení projektů

Spíš než vlastní metodikou je agilní řízení přístupem, který pracuje s jednotlivým metodami jako je například Scrum. Toto řízení projektů založené na pokračujících iteracích, úpravách a mezilidské komunikaci využívá většina dnešních organizací, které se důsledně zabývají vlastním project managementem.

Kvůli své pružnosti ale určitě není vhodný pro jasně strukturované projekty vymezené neměnnými pravidly, jako jsou například státní zakázky. Na druhou stranu, při vývoji produktů a služeb skrze agilní řízení je možné chyby a nedostatky napravovat průběžně, případně zapracovávat požadované změny.


Hybridní metody

Kdo říká, že byste si museli vybrat jednu metodiku a tu bezmezně následovat? Stejně jako současné moderní nástroje řízení projektů, úspěšní project manažeři v sobě snoubí to nejlepší z jim dostupných metod. Při kombinování metod pro řízení projektů pak samozřejmě záleží na nátuře a rozsahu projektu, nicméně toto jsou naše základní doporučení:

  • Vizualizujte vaši práci skrze úkolové karty v Kanbanu, ať okamžitě víte, na čem se právě pracuje a jaké kroky budou následovat.
  • Spojitost jednotlivých úkolů a klíčové termíny vám pomůže sledovat Ganttův diagram, nebo přímo náš Easy Gantt.
  • Denní “standup” meetingy a nastavování sprintů dle scrumu pomohou se správnou komunikací.
  • Jasně vymezené cykly a zahrnutí časových rezerv do plánování, tak jak s tím počítá metoda XP, vám pomohou od zbytečného stresu.

Hybridní metodika se vám pak může hodit při všech projektech, které ze své podstaty neodpovídají jednomu z hlavních přístupů, které jsme dnes probírali. Vhodná je také, pokud se vám prostě líbí jeden z aspektů jiného přístupu a chcete jej zkusit implementovat do vašeho řízení, aniž byste změnili celou strukturu.

Kromě teorií a naučených metodik je samozřejmě také třeba spoléhat i na vaše vlastní zkušenosti a instinkty, abyste mohli dle potřeby využít danou metodu nebo nástroj k úspěšnému doručení projektu.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.