Trendy projektového řízení za rok 2021: Kam směřuje řízení projektů?

2/8/2022
4 minutes
Jakub Ryba

Turbulentní rok 2020 udělal tlustou čáru za tím, co bylo do té doby normální. Jak moc byl loňský rok odlišný a jak se firmy popasovaly s novými výzvami? Přečtěte si o nejvýznamnějších trendech v projektovém řízení, které vychází z průzkumu se 115 českými i zahraničními manažery. Načerpáte inspiraci pro řízení vašich vlastních projektů.

Poslední dva roky byly snad pro všechny firmy a jejich zaměstnance plné změn. Zavedení práce z domova, která s sebou přinesla potřebu větší důvěry v týmech i nové pracovní procesy. Neustálé změny budgetů a propouštění i nabírání nových zaměstnanců.


Loňský rok byl rokem akcelerace

Rok 2021 byl ve srovnání s rokem 2020 silnější. Vyšší byl celkový finanční obrat i odměny zaměstnanců. 7 z 10 manažerů hodnotí rok 2021 lépe než 2020 a to bez ohledu na to, v jakém pracují odvětví nebo jak velká je jejich firma. Na tomto faktu nic nemění ani země, kde firma působí – shodují se na tom jak domácí, tak zahraniční manažeři.

Pro 62 % českých firem předstihl loňský rok obratově dokonce i předcovidový rok 2019. To samé může tvrdit pouze třetina zahraničních firem. Druhá třetina zahraničních firem naopak vykazuje horší výsledky než v roce 2019.

Kam směřuje řízení projektů ve firmách?


Kvalitní lidé jsou klíčem k úspěchu

Projekty byly nedokončené nejčastěji kvůli nedostatku lidských zdrojů. I přesto, že se třetině tuzemských firem podařilo nabrat novou pracovní sílu, kvalitní lidé jsou stále vzácnou komoditou. Řešení tohoto problému firmy vidí především v lepším plánování a efektivnějším sestavováním týmů podle individuálních potřeb projektu. Důležité je nepodcenit výběr jednotlivých členů týmů a sledovat, jak se jim vzájemná spolupráce daří.


Řídit projekty na dálku? Easy!

Většině českých firem se loni dařilo doručovat projekty lépe než v roce 2020. V prvním roce pandemie se dvě třetiny manažerů nedokázaly ztotožnit s řízením projektů na dálku. Skokový rozdíl ale zaznamenal rok 2021, kdy řízení na dálku vyhovovalo 76 % projektových manažerů. V zahraničí bere fungování na dálku jako přirozenou součást práce dokonce 81 % dotázaných.

Během loňského roku české firmy začaly pracovat na zlepšování projektové kultury a chtějí v tom pokračovat i letos. Je to především díky vzniku specializovaných týmů a častějšího zapojení vedení firmy do projektů.

Kam směřuje řízení projektů ve firmách?


Recept na úspěšné řízení projektů na dálku

Důvěra v týmu a zodpovědnost jednotlivých členů je nezbytnou ingrediencí pro dlouhodobě fungující kolektiv. Kromě toho je potřeba myslet i na pravidelnou zpětnou vazbu, díky které se může tým posouvat vpřed. Co dalšího v minulém roce ovlivňovalo úspěšné dokončování projektů? A jakou roli v tom hrají jednotlivé faktory včetně projektového nástroje?

Chcete si přečíst všechy informace z průzkumu?

Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte podrobný report.

Odebírat novinky

Plně vybavený software pro moderního projektového manažera? Easy.

Mějte všechny důležité nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.