Serverové technologie Easy Software

9/25/2017
10 minutes
Róbert Kováčik

Volba mezi softwarovým řešením na bázi serveru a cloudu je dnes již samozřejmou součástí rozhodování ve většině firem a toto rozhodnutí zdaleka není vždy přímočaré.

Existuje řada faktorů, které je nutno zvážit při volbě správného způsobu podnikání - od nákladů, přes různé funkční a výkonnostní standardy až po bezpečnostní otázky. Pokud jde o jednotlivce, zde je rozhodování mnohem jednodušší - již několik let se cloudová řešení stala první volbou pro osobní a dokonce i malé firemní podnikání.

V následujících řádcích bychom chtěli představit a shrnout naše technologie a úsilí, které věnujeme těm, kteří se již rozhodli. A těm, kdo zatím ještě rozhodnutí nejsou, se pokusíme alespoň poradit vysvětlením základních kritérií obou variant.

Samostatně hostované (serverové) řešení

Co nabízíme

Coby společnost plně angažovaná v oblasti webových aplikací víme nejlépe, co je zapotřebí, aby taková aplikace byla dostupná. Během desetiletých zkušeností se stovkami unikátních serverových zákazníků jsme inovovali a uvolnili řadu užitečných nástrojů a příruček, které lze použít téměř univerzálně.

Virtualization

Toto byl přirozený krok již od samého počátku poskytování našeho serverového řešení. Namísto toho, aby zákazníci před finální instalací naší aplikace připravili prostředí se všemi náležitostmi, nabízíme možnost stažení kompletního "serveru". Jedná se o virtuální stroj (VM) kompatibilní s technologiemi VMware a Virtual Box, který obsahuje aplikaci připravenou k okamžitému použití. Zákazník tak může zahájit svou práci mnohem rychleji a s výrazně menším úsilím.

Také jsme vydali několik bezplatných variant VM pro komunitu Redmine, jednu s čistým Redmine, druhou s Redmine + vlastními bezplatnými moduly (Easy Gantt, Easy WBS).

Instalátor Redmine

Instalátor Redmine se krátce po svém vydání stal nejpoužívanějším nástrojem svého druhu. Když se zákazník rozhodne nainstalovat aplikaci přímo na server, je tento nástroj mnohem jednodušší než standardní způsob instalace - namísto aby musel provádět mnoho manuálních kroků (extrahování instalačního balíčku do určité složky, spouštění různých příkazů serveru), najde zde průvodce, který jej provede základními nastaveními a provede automatickou instalaci a migraci - a tím minimalizuje pravděpodobnost chyby.

Navíc je instalátor Redmine nedílnou součástí našich virtuálních strojů, kde je využíván k bezproblémové instalaci softwarových aktualizací.

Snadná kontrola požadavků na server

Naše aplikace závisí na nejrůznějších systémech, což je zcela normální - žijeme v éře integrované technologie. Abychom udrželi tuto závislost bez komplikací, vytvořili jsme velmi jednoduchý nástroj, který kontroluje důležité součásti na serveru. Správce pouze spustí jednoduchý příkaz, jehož výstupem je tabulka obsahující komponenty a jejich stav. Tyto informace jsou cenné nejen pro správce, ale také pro naše pracovníky podpory, kteří mohou poskytnout fundovanější pokyny k opravě, pokud se na nás zákazník obrátí.

Příručky a pokyny

Serverové prostředí je rozmanitá džungle obřích proporcí. Chcete-li, aby všechny součásti byly v dokonalé synchronizaci, je třeba být zkušený a neustále osvěžovat své znalosti nových technologií. Pro nejdůležitější konfigurace a komponenty související s našimi aplikacemi jsme zveřejnili návody a instrukce, které pomáhají správcům při pravidelné údržbě serverů.

Patří mezi ně instalační příručky, aktualizace Ruby, konfigurace serveru, užitečné příkazy, soupis běžných chyb serveru a další.

Cloudové řešení (Easy Cloud)

Technicky vzato, pro koncového uživatele neexistuje žádný skutečný rozdíl mezi serverem a cloudovým řešením. Stále je to webová aplikace, kterou otevřete ve svém prohlížeči. Z pohledu služby však tato řešení zdaleka nejsou stejná.

Zatímco s řešením pro server pracujete částečně pro aplikaci - potřebujete obětovat určité zdroje pro udržování aplikace a prostředí serveru - v cloudu se veškeré vaše úsilí zaměřuje na práci s aplikací, abyste dosáhli cílů ve svém podnikání. Easy Cloud je prostě o vedení vašeho podnikání, zatímco o nástroje se staráme pouze my.

Co nabízíme

Optimální konfigurace

S našimi rozsáhlými zkušenostmi se serverovou infrastrukturou a nevyčerpatelnými evolučními a revolučními inovacemi v této oblasti spolu s nejhlubší znalostí aplikačních požadavků jsme schopni zajistit, že náš cloud poskytuje optimální konfiguraci pro nejlepší výkon našeho softwaru.

S tím, jak se svět IT mění každý den před našima očima, dobře víme, že dokonalou konfiguraci mít nikdy nebudeme. Proto v každém okamžiku spravujeme cloud kombinací osvědčených postupů, vlastních technologií a nejnovějších trendů s vysokou přidanou hodnotou.

Globální cloud

Naše datová centra jsou již rozmístěna na všech (ne-antarktických) kontinentech a poskytují spolehlivou dostupnost z každé části světa. Přitom plánujeme pokračovat v přidávání nových datových center do naší mapy. Všechna datová centra vyhovují nejvyšším standardům aplikačního hostingu.

Umístění našich současných datových center*:

 • EVROPA
  •  Francie
  •  Česká republika
  •  Rusko (Moskva)
 • SEVERNÍ AMERIKA - Kanada
 • JIŽNÍ AMERIKA – Brazílie
 • ASIE
  • Singapur
  • Japonsko
 • AUSTRÁLIE – Sydney
 • AFRIKA – Jižní Afrika

* - k 09/2017

Datová centra po celém světě zajišťují rychlý výkon a vysokou úroveň zabezpečení.

OVH hosting v Evropě a Kanadě

 

Amazon AWS v Asii a Jižní Americe

 

Kde najdete naše servery? Prakticky všude.


Flexibilita

Aplikace běžící v cloudu jsou dnes již obecně větším standardem než serverová řešení, což je dobře, neboť snižují náklady zákazníků. Ve službě Easy Cloud poskytujeme exkluzivní přizpůsobitelné služby, které odstraňují některé základní nevýhody cloudu.

Jedním příkladem takové služby je spuštění aplikace na doméně zákazníka. Například namísto použití standardní domény pro aplikaci company.easyproject.com můžete použít projects.company.com.

Další službou, kterou nabízíme, je pravidelné zálohování veškerých dat z aplikací přístupných v zabezpečeném umístění SFTP, což není standard ve většině konkurenčních cloudových řešení.

Pokud se požadavky na přizpůsobení cloudového řešení ještě zvýší, i na to jsme připraveni.

Soukromý cloud (dedikovaný server)

Vrchol cloudových služeb - soukromý cloud - kombinuje největší výhody serverových i cloudových řešení a zároveň eliminuje nejvýznamnější nedostatky obou.

Na jedné straně je vaše aplikace spuštěna na samostatném serveru určeném výhradně pro vaši aplikaci, kde jsou technické služby přizpůsobené vašim potřebám. Na druhou stranu nám ponecháte všechny starosti ohledně "dobrých provozních podmínek" a nemusíte mít za tímto účelem žádný tým ve své organizaci.

Podpora

Přestože může být komplikované vzdáleně vyřešit některé problémy vyskytující se v serverové aplikaci, v cloudu můžete vždy počítat s přímým a proaktivním přístupem k vašim nahlášeným problémům. Jednoduše proto, že naši operátoři mohou testovat problém z první ruky. Proto jsme schopni poskytnout vám velmi rychlou odpověď na váš požadavek.

Naše nejmodernější technologie monitorování výpadků funguje nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což nám umožňuje zachytit převážnou většinu chyb ještě před jejich povšimnutím koncovým uživatelem. A ty, které uživatelé objevili, jsou již v péči našeho odhodlaného týmu odborníků.

Obnova v případě fatálních selhání externích služeb nastává do 3 hodin - vaše aplikace poběží na novém serveru.

Jak si vybrat?

Abychom vám usnadnili rozhodnutí mezi serverem a cloudovým řešením, připravili jsme soubor otázek, které vám pomohou realizovat vaše skutečné priority pro rozhodování a odhalit některé proměnné, které jste z rovnice možná vynechali.

Tato příručka v zásadě shrnuje předchozí odstavce, ale přidává i jiná kritéria.

Otázka č. 1 - Mám k dispozici zdroje pro vlastní provoz webové aplikace?

Nejprve musíte mít vyřešené to základní - spolehlivou serverovou infrastrukturu, zkušené správce serverů. Ale pak musíte jít hlouběji, k softwarovým požadavkům.

 • Budu muset najmout nové zaměstnance pro správu aplikace?
 • Budou moji technici vyžadovat další školení pro tento druh aplikace?
 • Budu muset koupit nový server?
 • Musím aktualizovat/nahradit operační systém?
 • Kolik komponent musím nainstalovat/aktualizovat, aby bylo možné aplikaci zprovoznit?

Nezapomeňte, že udržování aktuálních serverových technologií pro provoz spolehlivé webové aplikace může být náročnější úkol, než se na první pohled zdá.

Otázka č. 2 - Kolik by mě vlastní hosting aplikace stál?

V cloudu platíte pouze za tzv. SaaS (software jako službu), zatímco serverové řešení znamená i další náklady. Nejen cenu za aplikaci, ale také interní náklady na údržbu, hardware nebo technické školení. Pokud váš rozpočet není na takové režijní náklady připraven, budete nepříjemně překvapeni... a stejně tak vaši nadřízení.

Mějte to na paměti vždy, když se chystáte na vlastní aplikační hosting. Když porovnáte rozpočty obou variant vedle sebe, rozhodnutí může být nakonec jednodušší, než očekáváte.

Otázka č. 3 - Jakou podporu očekávám?

Zatímco rychlost odpovědí je u obou řešení podobná, existují objektivní důvody, proč některé problémy na serveru mohou být vyřešeny v řádu týdnů, na rozdíl od hodin v případě cloudu.

Zatímco rychlost odpovědí je u obou řešení podobná, existují objektivní důvody, proč některé problémy na serveru mohou být vyřešeny v řádu týdnů, na rozdíl od hodin v případě cloudu.

Souhrn

Není překvapením, že většina uživatelů softwaru se rozhodne pro úplné, bezproblémové, plug-and-play řešení ve formě cloudu, pokud je to možné. Pro jednotlivce a většinu firem to není ani otázkou rozhodování - stačí spustit cloudovou instanci, pozvat členy týmu a nadále se soustředit na svou hlavní činnost již s pomocí nové aplikace.

Vždy zůstane několik oblastí, kde cloudové řešení možné není, a zde se jistě uplatní péče a pozornost od dodavatelů serverových řešení. Přesto však z obou variant zůstane server tou náročnější a také dražší.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.