Online projektové řízení se vyplatí už firmě s deseti zaměstnanci

2/14/2019
7 minutes
Ondřej Šťovíček

Píšete si pracovní úkoly na lístečky, které si lepíte na monitor počítače, nebo si vedete poznámkový blok či excelovou tabulku? Do určitého počtu projektů se to takto dá zvládat, ale řídit tímto způsobem, byť jen malý tým lidí, je prakticky nemožné.

V jistý okamžik se každá firma nebo manažer poohlíží po online nástroji projektového řízení. Kdy takový okamžik přijde a na co všechno lze projektové řízení využít, popisuje náš projektový ředitel Ondřej Šťovíček.

Češi stále častěji vyžadují možnost práce z domova nebo alespoň částečné využívání Home Office. Pro zaměstnavatele to ale představuje problém, jak zajistit, aby takový zaměstnanec opravdu efektivně využil pracovní dobu, když ho nemůžou fyzicky kontrolovat. Dokáže si s tím online projektové řízení poradit?

Samozřejmě dokáže, vtip celého projektového řízení je v prioritizaci úkolů a komunikaci při jejich řešení. To vše každý s Easy Projectem snadno zvládne i z domova či na dálku. Ráno otevřete Easy Project a přehledně vidíte úkoly, na kterých máte pracovat, s prioritami, termíny a všemi podklady na jednom místě – nemusíte lovit podklady po e-mailech či jiných místech – vše je uloženo v projektu. Velkou výhodou je chat či video schůzky – jedním klikem se spojíte s kolegou, ať jste kdekoliv....

Nezkontroluje ale, zda zaměstnanec pracuje během pracovní doby, nebo po večerech. Nebo ano?

Ne a ve většině případů to ani není potřeba. Primární kontrolou je odpracovaná doba a vyřešené úkoly v termínu. Samozřejmě kontrol může být více, jako status on-line/off-line, který indikuje, zda je pracovník přihlášen do Easy Projectu a další nástroje.

Jak velká musí být firma, aby se jí vyplatilo investovat do nástroje pro projektové řízení, jako je Easy Project?

Moje osobní zkušenost je taková, že firmě, která má více než 10 lidí, Easy Project ročně přinese úsporu v řádu desítek nebo stovek tisíc korun. Počítejte se mnou. 10 lidí, průměrné náklady na pracovníka berme i s odvody cca 50 000 Kč – to je 500 000 Kč měsíčně. Pokud vám Easy Project pomůže zefektivnit práci lidí na projektech o 10 %, ročně vám přinese 600 000 Kč...

Ondřej Šťovíček - COO ve společnosti Easy Software

Co všechno takový nástroj umí?

Zadávání a kontrolu úkolů, zadávání a vykazování odpracovaného času, plánování úkolů v myšlenkové mapy, Ganttu, rozpočty projektů, kde máte všechny příjmy a náklady včetně personálních nákladů,  finanční výkazy projektů. Pro velké firmy je pak velmi důležité řízení zdrojů – Resource management a například BI – business intelligence pro vyhodnocování efektivity projektů v reálném čase.

Easy Project je jedním z mnoha existujících nástrojů pro projektové řízení. Jak si stojíme v konkurenci s Asanou, Basecampem a dalšími globálními značkami?

Proti těmto firmám jsme pořád velmi malí, i když v kontextu české firmy jsme už střední firma. My na trh vstupujeme jako vyzyvatel a inovátor. Globální trh s projektovým řízením je ohromný a my jsme celkem skromní – budeme spokojeni s tržním podílem v řádu nižších jednotek procent, čehož chceme dosáhnout v horizontu pěti let. To znamená, že pro Basecamp i Asanu pořád zbude hodně místa.

Hodně úspěšní jsme v Japonsku. Dokonce uvažujeme o zřízení vlastní pobočky v Tokiu. Jak se nám tam podařilo prorazit?

Neřekl bych, že jsme tam úplně prorazili, nicméně máme odsud celkem zajímavé příjmy a v rámci diverzifikace rizik se tam naši pozici snažíme posilovat. Když budeme software prodávat od Brazílie po Japonsko, tak jsme jako firma mnohem odolnější k nějakým ekonomickým výkyvům. Můžu prozradit, že Japonci naprosto milují dvě věci: Ganttův diagram a programovací jazyk Ruby on Rails, který z Japonska pochází a Easy Project je v něm napsaný.

Dalším důležitým trhem jsou pro nás Spojené státy, kde nabízíme i další produkt Calculoid. Můžeme ho stručně představit?

Calculoid je on-line platební platforma, kde si každý velmi snadno – v řádu jednotek minut – může vytvořit platební modul pro svůj web i s on-line platbami. Jinými slovy – každý dnes platí platebními kartami, ale kdo umí z cizích platebních karet přijmout peníze? Pouze obchody. A to chceme s Calculoidem změnit – cílem je, aby díky Calculoidu mohli přijímat peníze z karet všichni. Ve společnosti, kde cash pomalu mizí – ve Švédsku už například takřka úplně – se to bude, věřím, docela hodit :-)

WBS - Easy Project 2019

Calculoid je zatím určen pouze pro anglickojazyčné trhy. Nabídneme ho někdy i v češtině?

Ano, v roce 2019 se ho určitě dočkáme včetně integrace na nejpoužívanější českou platební bránu GoPay.

Zahraniční aktivity Easy Softwaru řídí globální centrála v Londýně. Na jaké trhy se soustředí česká pobočka?

Největším trhem za 2018 je Německo, pak Česko, Francie, Maďarsko, Itálie, USA, Španělsko, Polsko, Velká Británie, Japonsko, Rusko, Korea a další...

Máme vlastní pobočku i v Budapešti. To je poněkud nezvyklé. Kolik lidí tam pro nás pracuje?

V Maďarsku máme zatím dva lidi, kteří se starají o EasyProject.hu. Maďarsko mi přijde vzhledem k jazykové izolaci jako celkem zapomenutý trh. Velcí hráči se tam tolik neženou a zůstává tam prostor pro menší. Nám se v Maďarsku velmi daří, meziročně jsme tam vyrostli o více než 300 %.

Chystáme nějaké další zahraniční pobočky? Na kterých trzích kromě již zmíněných se nám daří natolik, že by se vlastní pobočka vyplatila?

Zatím ne, primárně se nyní soustředíme na Německo a EU (Itálie, Francie, Španělsko), protože tyto trhy jsou nám mentalitou nejblíže a zároveň jsou v porovnání s Českem obrovské. Zároveň jsme snadno schopni tyto trhy obsloužit i z Česka.

Kanban - Easy Project 2019

Easy Project letos přichází s několika novinkami, včetně Lite verze pro ty, co se nechtějí „prokousávat“ složitým nastavováním základní verze EP. Co všechno nabízí nový EP?

Největší inovace je v Lite verzi, která umožní Easy Project začít efektivně používat od první minuty, bez nastavování a učení. To je velmi důležité – když si koupíte auto, taky chcete hned jezdit na plný plyn, a ne ztrácet čas nastavováním. Pro velké firmy je to pak Business Intelligence, která přináší monitoring efektivity projektů v reálném čase a kontextu všech důležitých finančních ukazatelů.

Jaké cíle si klademe pro letošní rok s Easy Projectem? Kolik bychom chtěli mít uživatelů?  

V současnosti Easy Project používá asi 3 500 firem, v nich odhadem 150 až 200 tisíc uživatelů. Náš cíl je toto číslo ještě o dva řády zvednout – dostat se na desítky milionů uživatelů.

A vaše osobní cíle? S jakými výsledky byste byl v závěru letošního roku spokojen?

Chci být hlavně zdravý a spokojený sám se sebou. To zároveň chci popřát i všem čtenářům. Ostatní se pak dostaví samo ve správné míře. Nechme se překvapit :-)

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.