Lze udělat migraci z Jira serveru snadno a rychle?

2/14/2021
2 minutes
Anna Ogunnusi

Pokud se připravujete se na migraci z Jira na jiné serverové řešení, možná se obáváte o složitost celého procesu. Žádný strach – povíme vám, co můžete očekávat a poradíme vám, jak na to. Společnost Atlassian oznámila konec serverového řešení Jira. Mnoho uživatelů se teď musí rozhodnout, jaké budou jejich další kroky.

Pokud jste jedním z nich, podívejte se, jaké máte možnosti:

 1. Nedělat nic. Můžete zůstat na serveru Jira, ale od roku 2024 již nebudete mít žádnou podporu. Pro vaše podnikání to zřejmě není nejlepší volba, že?
 2. Přejít na Cloud. Může se to zdát jako jednoduché řešení, jenomže pro některé firmy nepřichází vůbec v úvahu. Zvláště pokud provádíte i určité zabezpečení dat a v souvislosti s ním máte předepsané další interní směrnice. Co vám tedy zůstává?
 3. Najít nejlepší serverovou alternativu. Místní serverové řešení se pomalu stává „ohroženým druhem“ a Jira je toho skvělým příkladem. Naštěstí ale můžete své serverové řešení zachovat i do budoucna. Jednou z možností, která se nabízí, je přechod na serverové řešení od Easy Projectu.

Předpokládejme, že už za sebou máte – jistě velmi důkladnou – fázi průzkumu. Prošli jste nabídky všech serverových řešení, které trhu nabízí. Nyní je potřeba si zodpovědět otázky: „Je to pro nás opravdu ten správný nástroj? Jak snadné bude na něj migrovat?“ Je nám jasné, že už i samotná skutečnost, že musíte migraci řešit, může způsobovat stres. A určitě si nechcete přidělávat další starosti se složitou, a možná i neúspěšnou migrací. V tomto bodě přichází fáze analýzy.

Jako první je důležité získat analýzu migrace. Můžete požádat jednoho ze členů svého týmu, aby testoval několik vybraných řešení. Problém ale je, že tak budete plýtvat lidskými zdroji. Můžete taky využít služeb poskytovatele a požádat jej, aby připravil analýzu migrace za vás. Třeba tak, jak to zdarma dělá Easy Software.


Hledáte nejlepší alternativu k Jira Serveru? Easy.

Mějte všechny nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.

Jaké informace jsou tedy důležité pro analýzu migrace, a proto i pro samotnou migraci? Připravili jsme pro vás seznam informací a detailů, které se vám hodí vyplnit:

 • Kolik máte v aplikaci uživatelů?
 • Kolik projektů a úkolů máte v Jira?
 • Budete chtít migrovat i přílohy?
 • Máte specifický pracovní postup (workflow) pro každý projekt zvlášť? Nebo používáte jednotný workflow napříč projekty?
 • Používáte vlastní pole (custom field) specifická pro každý projekt?
 • Používáte Service Desk?
 • Používáte Confluence?
 • Používáte nějaké pluginy z Jira Marketplace?

Dále doporučujeme připravit ukázkový exportní soubor (.xml). Poskytne migračnímu týmu dobrou představu o tom, jaká je vaše struktura projektu v Jira, jaké stavy úkolů používáte atd. Na základě toho lze připravit migrační analýzu a nabídku řešení. Získáte tak jasný obraz o časové ose procesu a finanční stránce celé migrace.Proces migrace se liší u každého řešení, takže by bylo dost smělé říci, že máme informace o tom, jak funguje veškerá migrace pro všechna řešení. Podívejme se ale, jak probíhá proces z Jira do Easy Projectu.

Jak probíhá proces migrace?

 1. Analýza migrace – Shromážděte požadované informace a předejte je migračnímu týmu společnosti, jejíž řešení pro vaši společnost zvažujete.
 2. Cenová nabídka migrace a řešení – Jakmile budou data analyzována, budete mít dobrý přehled o časovém rozsahu. Pak se jednoduše se svým potenciálním správcem účtu dohodněte na podrobnostech – například kolik uživatelů potřebujete v aplikaci nebo jaké další doplňky byste chtěli použít. Tyto dvě části dohromady vytvoří cenovou nabídku.
 3. Rozhodovací proces – Nyní je čas zvážit všechny výhody a nevýhody všech řešení, na která jste dostali nabídku. Jakmile se rozhodnete a vše bude dohodnuto, můžeme přejít k hlavní části.
 4. Export vašich projektů a úkolů z Jira – V Jira jděte do administrace a v sekci „Správce zálohy“ klikněte na tlačítko „Vytvořit zálohu pro server“. Výstup exportu bude ve formátu .xml.
 5. Import dat do Easy Project – Zašlete tento soubor .xml týmu pro snadnou migraci projektu.
 6. Doladění procesů – Procesy, které jste používali v Jira, nemusí být stoprocentně identické se způsobem, jakým fungujou v Easy Projectu. V této fázi proto zkontrolujeme, zda pro určitý proces není nutné najít jiné řešení.
 7. Doladění procesů – Procesy, které jste používali v Jira, nemusí být stoprocentně identické se způsobem, jakým fungujou v Easy Projectu. V této fázi proto zkontrolujeme, zda pro určitý proces není nutné najít jiné řešení.
 8. Předání – Jakmile je import hotový a jste spokojeni, je váš Easy Project připraven.

Jak vidíte, migrace nemusí nutně znamenat další stres. Jedná se o poměrně jednoduchý proces, zejména v případě migrace ze serveru Jira na server Easy Project. A co teď? Zde si můžete vyžádat analýzu migrace zdarma od Easy Software.

Vyzkoušejte Easy Project na 30 dní zdarma

Všechny funkce, SSL ochrana, denní zálohy. Vyzkoušejte bez rizika ještě dnes.