Hlavní informace

Pět lekcí pro novou project managementovou sezónu

Co jsme si uvědomili minulý rok a chceme si vzít do nové pracovní sezóny? Od video meetingů, přes nástroje až po vlastní sebereflexi – zamyslete se s námi nad některými aspekty současného řízení projektů.

Pět lekcí pro novou project managementovou sezónu

Video schůzky – „Slyšíme se?“

Conference cally, video-meetingy, Skajpy – ať už jim říkáte, jak chcete, všem nám trvalo si na ně zvyknout. V začátcích jsme zkoumali úhel kamery, pečlivě volili neutrální pozadí a při samotném videu více prohlíželi sami sebe než náš protějšek. Dobrá zpráva je, že nejen s rostoucími zkušenostmi, ale i průběžně s časem se video meetingy stávají čím dál běžnější součástí tuzemského pracovního prostředí.

To, co tedy dříve bylo leckomu nepříjemné, celkově působilo velmi strojeně a nepřirozeně se zkrátka zažilo, a všichni jsme si na to tak nějak zvykli. Setkali byste se dokonce i s názory, že především někteří freelanceři si na video schůzky zvykli tak moc, že se nestydí je odbavovat rovnou ze své postele.

Takže až se vám ustálí spojení, tak se za kamerou a mikrofonem uvolněte, ale zase to nepřežeňte.

Easy Project - Video a audio konference - Zoom integrace

Easy Project - Video a audio konference - Zoom integrace

První pád Waterfall

Především ve vývoji softwaru se postupně stává oborovým standardem využívat metodu agilního řízení projektů. Krátkodobá aktivace, cyklické plány a nezávislost sice jdou ruku v ruce s adaptabilitou a motivací týmu, ale ne každému musí vyhovovat. Pokud se chcete vydat jinou, řekněme více tradiční cestou, je tu Waterfall.

Řízení projektu prostřednictvím Waterfall vypadá jednoduše tak, že se hned na začátku rozplánují jednotlivé fáze a jejich chronologická návaznost, pak už se každá část týmu dá do práce. Oproti dřívějšímu přístupu, kdy práce na projektu pro všechny skončila odevzdáním jejich části, doporučujeme se trochu přiučit z agilních principů, a s jednotlivými částmi týmu komunikovat i průběžně a později, zařaďte třeba Kanban!

Pokud vás loni unavila neustálá nutnost dynamiky a opakovaných iterací, a rádi byste zkusili něco více lineárního, dejte Vodopádu šanci.

Easy Project - Kanban - drag & drop

Easy Project - Kanban - drag & drop

Jeden nástroj řízení projektů vládne všem?

Tak jednoduché to samozřejmě není. Především ti z vás, kdo řídí projekty na volné noze se často potýkají s nutností přecházet mezi různými nástroji na řízení projektů. Co project management software, to jiné rozhraní a jiné nastavení nebo rovnou jiné zaměření od sledování času po řízení rozpočtu.

Ale málokterý software zvládne pokrýt všechny aspekty řízení projektu. Ve finále je to stejně na vás, abyste si hlídali komunikaci mezi jednotlivými programy nebo službami, a při tom riskujete, že se něco pokazí. My tato rizika minimalizujeme tím, že jsme do našeho softwaru integrovali všechny potřebné nástroje. A jsou to vaše reakce, které nás utvrzují v tom, že jsme se vydali správnou cestou.

Ačkoliv k tomu určitě budete mít blízko, snažte se za obrazovkami project managemet softwarů nezlenivět, pečlivě si vše zkontrolujte. A konečně vyzkoušejte Easy Project.

Easy Project - Finanční výkazy projektů

Easy Project - Finanční výkazy projektů

Zlaté vlasy project managera

Project manager není vševědoucí. Občas se to od něj možná očekává, ale takovým očekáváním zkrátka není možné dostát. Úkolem project managera je managovat – vědět, kdo ví co, a kdo je za co zodpovědný. Naším cílem není vědět o každém kroku a znát každý postup, ale vědět na koho se obrátit, pokud je to potřeba. Dobrý project manager ví přesně jen tolik, kolik potřebuje, aby projekt úspěšně posunul do cíle.

Letos tedy zkuste mírnit nereálná očekávání, které na vás klade okolí.

Easy Project - Nástěnka obchodního manažera

Easy Project - Nástěnka obchodního manažera

I mistr project manager se někdy utne

A zároveň si nevytvářejte vlastní nereálná očekávání. Všichni jednou selžeme, někteří víckrát. Ve finále je to hra čísel, čím víc toho děláte, tím větší máte šanci, že něco nevyjde. A kdo nic nedělá, nic nezkazí. Málokdo z nás doopravdy pracuje na projektech, na kterých závisí životy lidí. Většinou se pohybujeme v oborech, kdy selhání znamená, že firma přijde o peníze. Ano, to nám může zkomplikovat život, maličko jím to otřást, ale věřte nám, nakonec se z toho dostaneme.

Nikomu to nepřejeme, ale kdyby se vám letos přeci jen nějaký projekt nepovedl, mějte na paměti, že tím váš život nekončí, a nejspíš ani vaše kariéra.

 

Autor: Adam Romaňák

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.