Hlavní informace

Kanban ano, či ne? Přínosy a náklady pro řízení projektů

V nepřeberném množství strategií správy projektů, které si kladou za cíl optimalizovat pracovní postup vašeho týmu, je obtížné vybrat si z nich tu nejlepší. Jedna strategie, kterou je radno zvážit, je Kanban.

Kanban ano, či ne? Přínosy a náklady pro řízení projektů

Co je Kanban Board

Metodika Kanban byla vytvořena společností Toyota ve čtyřicátých letech minulého století. Byla používána jako plánovací systém na podporu včasné výroby, aby se minimalizovala doba nečinnosti ve výrobě. Pro usnadnění výrobního toku japonští dělníci předali kartu neboli "Kanban" ostatním týmům, na které byla zaznamenána úroveň výrobní kapacity.

V nejjednodušší podobě se Kanban skládá z několika prvků: nástěnka, seznam etap a několik karet. Nástěnka je rozdělena na etapy, které reprezentují váš pracovní postup. Poté určíte, jak chcete přesunout karty nebo úkoly z jedné fáze do druhé.

 

Easy Project Kanban

Easy Project Kanban

 

Využití Kanban board

Metodika Kanban dnes již dalece přesahuje hranice výrobního závodu. Osvojení této metodiky můžeme najít v těchto oblastech:

  • Obchodní týmy používají Kanban k řízení svého prodejního plánu. Poskytuje jim přehled o možnostech prodeje a podporuje dialog v rámci prodejních týmů a rovněž mezi prodejními a dodavatelskými týmy.

  • Týmy pro vývoj softwaru uplatňují stejné zásady pro vývojový cyklus. Snaží se přizpůsobit práci kapacitě týmu. To přináší týmům určitou transparentnost práce, což jim umožňuje být flexibilní ve svých možnostech plánování.

  • Týmy zákaznické podpory byly v IT průmyslu jedni z prvních uživatelů. Systém Kanban byl použit k řízení toku lístků od zákazníků. Poskytnul agentům zviditelnění nových lístků a ukázal, v jaké fázi řešení se aktuálně nacházejí ty ostatní.

 

Easy Project Kanban

Easy Project Kanban

 

Přínosy a náklady Kanban board

Kanban je méně strukturovaný než jiné projektové metodologie. Tradiční přístup k řízení projektů (TPM) vytváří úkoly v lineárním pořadí s důrazem na plánování a návrh ještě před zahájením projektu. Naproti tomu Kanban má svobodný přístup a postrádá procesní rámec. Některé z výhod tohoto řešení pro váš tým a podnikání jsou:

  • Flexibilita procesů
  • Definujte pracovní postup, který vyhovuje potřebám týmu
  • Snadná implementace a pochopení
  • Zlepšuje a zjednodušuje tok dodávek
  • Umožňuje nepřetržitý pracovní postup
  • Spíše řízený událostmi než časově orientovaným přístupem
  • Funguje dobře pro soudržné a proaktivní týmy

 

Náklady na systém Kanban se mohou lišit. Mohou se pohybovat od bezplatného online nástroje umožňujícího jednoduché používání nástěnky s poznámkami až po nákup systému s licenčním nebo předplatným cenovým modelem. Záleží na vašich potřebách. Nástroje TPM lze vytvářet v tabulce nebo v pokročilejším nástroji, jako je Easy Project.

Na rozdíl od mnoha dalších nástrojů Kanban vám Easy Project nabízí kompletní řešení pro správu projektů pro každou část vašeho podnikání, čímž eliminuje chaos mnoha špatně integrovaných nástrojů. Kanban, Help Desk, CRM a mnoho dalšího v jednom řešení, zkuste to sami!

 

Vyzkoušet zdarma

Není vyžadována kreditní karta. Instalace není potřeba. Žádný závazek.

 

Využívání Kanban či libovolné projektové strategie vyžaduje posouzení potřeb a požadavků týmů a podniků. Zavedení tohoto systému může přinést vašemu týmu požadované obchodní výsledky prostřednictvím kontinuálního a flexibilního pracovního postupu.

 

Více se dozvíte v produktové dokumentaci.

 

Author: Sabina Makhmudová

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.