Kritická cesta upozorňuje na úkoly, které ovlivňují datum ukončení projektu
Kritická cesta je důležitá metodika řízení projektů, která byla vyvinuta již koncem padesátých let jako efektivní řešení pro identifikaci kritických úkolů projektu.
Díky této funkci vždy víte, na které úkoly se musíte soustředit, aby bylo možné pokračovat v plánování projektu bez jakýchkoli prodlev. Jak rozpoznat takové kritické úkoly? Úkoly na kritické cestě jsou úkoly, které umožňují nejkratší (nebo nejrychlejší) možný způsob dokončení projektu včas.
Zobrazuje také nejkratší dobu, během které může být projekt dokončen. Jinak řečeno, pokud je nekritický úkol zpožděn, projekt může být dokončen včas, ale když je kritický úkol zpožděn o jeden den, celý projekt bude také zpožděn o jeden den, pokud nebude aktivita následující po této zpožděné aktivitě dokončena o den dříve.
Kritická cesta v Easy Project Gantt
Potřeba souvisejících úkolů
Je to dáno různými závislostmi mezi úkoly, kdy některé úkoly mohou začít okamžitě, zatímco jiné úkoly musí počkat, dokud se jejich závislí předchůdci nedokončí.
V Easy Project existuje i obrácená možnost Kritické cesty, která zobrazuje nejdelší cestu místo nejkratší. Nebo ji můžete zcela vypnout v možnostech Ganttu, které jsou k dispozici na globální úrovni Easy Gantt, jak je vidět níže.
Kritická cesta v Easy Project Gantt
Kritická cesta může být jednoduše zobrazena pomocí pluginu Easy Gantt na úrovni projektu. Stačí otevřít projekt s povoleným modulem Easy Gantt, přejděte do příslušného modulu a najdete tlačítko Kritické cesty v pravém horním menu.
Související úkoly na Kritické cestě se vybírají na základě nastavení Kritické cesty a zobrazují se ve fialové barvě. Pro správnou funkci kritické cesty by měl mít projekt pouze 1 úvodní a 1 konečný úkol a tyto úkoly by měly být propojeny vazbami.
Kliknutím na tlačítko "Filtrovat kritické" se zobrazí pouze úkoly na kritické cestě, zatímco jiné budou skryté.
Kreditní karta není vyžadována. Bez instalace, bez závazku.
Podívejte se na dokumentaci Easy Project Gantt a dozvíte se více.
Autor: Lukáš Beňa