Hlavní informace

Co každý project manager musí vědět o Ganttově diagramu

Vizualizace projektů skrze Ganttův diagram je efektivní přístup, který pomáhá řídit projekty napříč odvětvími. Proto se tentokrát důkladněji zaměříme na tuto project managementovou pomůcku.

Co každý project manager musí vědět o Ganttově diagramu

Institut projektového řízení (PMI) předpovídá, že během následujících sedmi let bude na pozicích spojených s projektovým řízením zaměstnáno až 90 milionů lidí. V takovém počtu se samozřejmě schová řada méně či více schopných jedinců, kteří si rádi hodí „project manager“ na vizitku, ale ve skutečnosti toho moc řídit neumí. Věříme, že vy mezi ně nepatříte, už jen proto, že se zde dále vzděláváte a učíte se nejen, jaké nástroje jsou dnes žádané, ale i jak s nimi správně pracovat.

Abyste mohli v této budoucnosti dále efektivně vést svůj tým, a neztratili se v konkurenci, musíte zdatně vládnout základním metodám a nástrojům, mezi které pak nepochybně spadá takzvaný Gantt. Vizualizace a rozpad projektů skrze tento diagram se především v oblasti IT vývoje staly průmyslovým standardem. Společně však míříme za nadstandardními výsledky, a tak všichni musíme mít jasno v tom, jaké přidané hodnoty nám metoda Henryho Gantta vlastně nabízí.

Všestrannost

Ať už řídíte projekty ve stavebnictví, IT nebo ve službách, Ganttův diagram můžete snadno aplikovat při řízení projektu všude tam, kde lze projekt rozdělit na soubor dílčích úkonů. Profesionální nástroje, které s Ganttem pracují, vám pak často rovnou nabídnou i celou řadu šablon, které pro svůj projekt můžete využít. 

Přehlednost procesů

Na samém začátku nám Gantt pomůže přehledně definovat a zorganizovat jednotlivé úkoly, které společně tvoří celek projektu. K jeho úspěšnému dokončení vede víc než jedna správná cesta, s přehlednou skladbou úkolů a jejich částí, kterou Gantt poskytuje, je jednodušší zvolit správnou cestu právě pro vás.

V průběhu projektu pak můžete jeho prostřednictvím sledovat dokončenou práci a úkoly, plánovat další postup a připomínat vašemu týmu další kroky. Když pak máte k dispozici například náš Easy Gantt, můžete díky komplexnímu mapování projektu také analyzovat a předvídat možné překážky, které by mohly ohrozit doručení vašeho projektu. 

Plánování času

Jelikož jsou na sebe jednotlivé součásti projektů závislé, velmi obtížně se odhaduje časová náročnost celé posloupnosti úkolů, které vedou k dokončení projektu. Díky vizualizaci na dvou osách vám Ganttův diagram poskytne výchozí odhad časové náročnosti projektu, která vám dá minimálně základní odhad pro nastavení termínů.

Řízení lidských zdrojů

Pokud s vaším týmem chcete pracovat co nejefektivněji, oceníte za prvé možnost sledování vytížení a výkonnosti členů týmu při postupu projektu v porovnání s časovými odhady. To ovšem pouze za předpokladu, že máte správná vstupní data, a používáte Easy Project nebo jiný software, který s nimi umí v této podobě dále pracovat. 

Za druhé vám pak využití Ganttova diagramu může výrazně usnadnit komunikaci, protože celý tým může sledovat postup jednotlivých členů a dílčí výstupy, namísto toho, abyste společně trávili čas na schůzkách.

Práce s milníky

Pokud pracujete na projektu, kde vás netlačí čas, ale chcete sledovat váš postup a nastavit si průběžné cíle, tedy milníky pro jeho dokončení, bude se Gantt hodit i vám. Díky vizualizaci úkolů a podúkolů můžete snadno nastavit libovolné události jako milníky (dokončení úkolů nebo třeba kritické body), a s nimi dál pracovat.

 

Autor: Adam Romaňák

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.