Hlavní informace

Co je struktura rozpadu práce a jak ji připravit pro váš projekt (část 2)

Pokračování první části článku o struktuře rozpadu práce (WBS).

Co je struktura rozpadu práce a jak ji připravit pro váš projekt (část 2)

Podoba WBS a klíčové komponenty

Struktura rozpadu práce je nejčastěji znázorňováno pomocí grafu typu strom, nebo v tabulkách či číslovaných seznamech. Musí při tom zahrnovat:

  • identifikaci osoby nebo entity zodpovědné za daný úkon
  • časový plán (včetně startů a termínů dodání)
  • soubor zdrojů
  • potřebné detaily smlouvy o projektu
  • informace o použité technologii
  • instrukce pro kontrolu kvality výstupů
  • rozbor nákladů

Tvorba struktury rozpadu práce

Abyste mohli začít vytvářet vlastní WBS, je potřeba dát dohromady celý tým a potřenou dokumentaci. Tedy všechny smlouvy, zakládací listinu projektu, definici problému a rozsahu, procesní informace a návody specifické pro vaši firmu. Na jejich základě už budete schopní postavit WBS, konkrétně se pak postupuje následovně.

1. Projektové prohlášení

K popisu základní podstaty projektu bude stačit i jedna věta nebo odstavec, který zachytí vizi projektu v jeho finální podobě. Jedná se o nezbytný stavební kámen projektu a měl by se na něm podílet celý tým.

2. Projektové fáze

Jednoduše rozvržení toho, kdo dělá co, kdy a po doručení čeho. V závislosti na rozsahu vašeho projektu můžete fáze rozdělovat do sekcí, například podle toho, jak jsou na sobě závislé. Podoba fází se zkrátka vždy odvíjí od typu projektu, a vašeho přístupu k jeho řízení.

3. Výstupy

Definice jednotlivých výstupů, ne tedy pouze finálního produktu, na kterém projekt stojí, ale všech jeho dílčích částí. Často se bude jednat o výsledky jednotlivých fází, tak jak jste si je definovali předtím.

4. Úkony

Pro doručení výstupů bude potřeba spolupráce napříč týmovými členy. Cesta k výstupům projektu v jeho fázích je proto rozdělena na jednotlivé úkony.

5. Úkoly

A ty jsou přiděleny jednotlivým členům týmu, kteří za ně přebírají zodpovědnost. K dispozici je tak přehledná struktura rozboru práce – vidíte, kdo dělá co, kdy a co bude následovat.

Dnes je nejjednodušší vytvářet WBS pomocí softwaru pro řízení projektu jako je například Easy Project. Takové vám totiž poskytují jednoduché propojení na ostatní informace z projektu a zároveň specializované rozhraní pro tvorbu WBS a dalších nástrojů a metod pro řízení projektů.

 

Autor: Adam Romaňák

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.