Hlavní informace

Je home office efektivní? Výsledky dvouleté studie

Když pomineme potřebu pracovat z domova kvůli aktuální situaci (nouzový stav kvůli koronaviru; březen 2020), tak pro využití home office hovoří celá řada studií. Rád bych se v vámi podělil o výsledky dvouleté studie od profesora ekonomie Nicholas Blooma ze Stanfordské univerzity. (studie z r. 2017; zdroj zde)

Je home office efektivní? Výsledky dvouleté studie

Studie zkoumala 500 zaměstnanců rozdělených do 2 skupin. První skupina docházela do práce každý den. Druhá skupina pracovala většinu týdne z home office – zpravidla 4 z 5 dní.

Výsledky studie

Zaměstnanci pracující z domova byli v průměru o 13 % výkonnější. Hlavní důvody byly 2 - nemuseli trávit čas cestou do práce a doma měli větší klid a mohli se lépe koncentrovat díky menšímu počtu rušivých elementů. Růst jejich výkonnosti v čase můžete sledovat v grafu níže.

Pracovníci na home office podali v průměru o 50 % méně výpovědí. Asi nemusím zdůrazňovat jak náročné, vysilující a nákladné je hledání kvalifikovaných pracovníků a jaké úspory tato skutečnost firmám přináší.

Po skončení experimentu si lidé mohli vybrat libovolný poměr mezi docházením do kanceláře a home officem. A výsledek byl ohromující. Výkonnost sledovaných zaměstnanců se dokonce ještě zvýšila.

Experiment tedy ukázal nejen to, že práce z domova je efektivnější, ale také to, že pokud lidem dáte svobodu volby, odvděčí se vám ještě vyšší výkonností.

Výzkum dále ukázal, že “opotřebení” zaměstnanců při práci z domova se snížilo o 50 % – cítili se více odpočatí a byli také méně nemocní.

Výzkum také ukázal na negativní účinky opravdu dlouhodobého a nepřerušovaného home office – zaměstnanci se cítili příliš izolovaní.

Proto je z dlouhodobého hlediska nejideálnější kombinace home office a docházení do kanceláře, která udržuje sociální a společenské vazby.

V současnosti (březen 2020) se nacházím v nouzovém stavu kvůli koronaviru, kdy docházení do kanceláře může být problém. Je to výjimečná situace, na kterou řada firem nebyla připravena. Home office se tak pro řadu z nás stává spíše nutností než volbou. Jsem toho názoru, že se z této situace dá vytěžit a váš tým nebo firma z něj může vyjít silnější než dříve.

Jak to vidíte vy? Máte jiný názor? Zapomněl jsem na něco?

Zavádění práce z domova není nic složitého, ale existují osvědčené a ověřené postupy. Pokud chcete, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. o vašich vlastní zkušenostech s řízením týmu na dálku. Rozhodně odepíšu a na oplátku se rád podělím o ty své. Kdoví, třeba se vám díky tomu podaří dosáhnout vyšší efektivity při práci z domova. Myslím, že to se nám bude v následujících letech všem hodit.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK » Jak z home office udělat výhodu? 4 praktické tipy

 

Autor: Jakub Ryba

 

 

Efektivní práce z domova? Easy.

Mějte všechny nástroje pro dokonalé plánování, správu a kontrolu projektů v jediném softwaru.

 

Objevte Easy Project

 

 

 

Easy Project
 

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.