Hlavní informace

Krok za krokem řízením projektového portfolia (část 3)

Pokračování druhé části článku o řízení projektového portfolia... Když se ocitnete v situaci, kde jste součástí více propojených nebo souvisejících projektů najednou, je ideální čas začít implementovat strategie řízení projektového portfolia, nebo také PPM (z anglického project portfolio management).

Krok za krokem řízením projektového portfolia (část 3)

Jak úspěšně řídit projektové portfolio

Už jste portfolio úspěšně sestavili a řídíte jej, ale nepřináší vám výsledky, jaké jste očekávali? Pak pro vás máme ještě pár rad navíc:

 • Správně identifikujte rizika a mějte připravené kroky pro záchranu upadajících projektů.
 • Nebojte se rušit projekty, pokud nejsou v souladu se strategií.
 • Přibližte strategii členům týmu, ať vidí její napojení na jednotlivé projekty.
 • Dbejte na přesnost dat, které máte k dispozici. Stejně tak je důležité k nim mít přístup.
 • Zjednodušte a zpřehledněte práci členům týmů, aby mohli efektivně pracovat a zároveň sdílet informace o projektech (čas, práce atd.), tedy zpřístupňovat klíčová data.
 • Vyhněte se micromanagementu. Řízení projektového portfolia je o perspektivě, chápání věcí v širším kontextu. Neztrácejte čas na drobnostech, které nejsou v tomto ohledu důležité.

Nástroje pro řízení projektového portfolia

Jak už to s nástroji jako je software pro řízení projektů nebo přímo software pro řízení projektového portfolia bývá, o žádném se nedá říct, že je nejlepší. Výběr nástrojů je subjektivní, a jeho úspěch záleží na řadě faktorů. Až si budete vybírat ten svůj, zkuste si při tom položit některé z následujících otázek:

 • Na co takový software potřebuji?
 • Chci, aby byl můj software pro řízení portfolia online nebo offline?
 • Kolik lidí bude software používat?
 • Budou do systému mít přistup pouze členové týmu a zaměstnanci nebo i klient?
 • Zajímá mě, jak vypadá uživatelské rozhraní? (nás v Easy Projectu rozhodně ano!)
 • Je nástroj uživatelsky přátelský?

To jsou pouze některé z otázek, které si můžete položit. A pokud po jejich zodpovězení dojdete k tomu, že chcete pro management vašeho projektového portfolia zkusit třeba Easy Project, tak jsme vám k dispozici a připraveni vám pomoci dosáhnout vašich cílů!

Výhody řízení projektového portfolia

Pustit se systematicky do aplikace managementu projektového portoflia přináší víc výhod než jen předvést šéfům nový cizí termín. Řízení portfolia má potenciál zvýšit nejen úspěšnost, ale především výnosnost vašich projektů. Často nezáleží na tom, jak cenný je projekt pro firmu, když se v něm pouze topí prostředky. A díky znalostem a informacím získaným z projektového portfolia je firma také lépe připravena na rychlé rozhodování a umí se lépe adaptovat.

Řízení projektového portfolia může navíc přijít vhod v případech restrukturalizací nebo systematických organizačních změn, kdy jsou běžící projekty podrobeny auditu a jejich význam a výnosnost analyzována pro rozhodování o dalších změnách.

I když však není ve hře dalekosáhlá transformace, může být řízení projektového portfolia velmi komplikovaný proces, jehož výsledky nemusí být vidět přes noc. S dedikovanými členy týmu, adekvátně nastavenými prioritami a správnými nástroji však nabízí cestu k zásadnímu zefektivnění vaší organizace.

 

Autor: Adam Romaňák

 

Další informace

Založte si Easy Project zdarma

Všechny funkce | SSL ochrana | Denní zálohy

nebo

bez platby a bez instalace

×

Ikona Email 1

Chcete více článků ze světa řízení projektů?
Odebírejte naše novinky a nenechte si ujít ty nejlepší.

 

Tipy, příběhy a novinky pro snadnější řízení projektů.
Jednou za čas ve vašem inboxu.